Úvod 2017 - MSC Meraviglia MSC Meraviglia 2017 – Den na moři

MSC Meraviglia 2017 – Den na moři

od geomarbes
643 zhlédnutí

Ano, kdy jindy si nepřispat než dnes, ale jednak se chceme podívat na další východ slunce a také Barča chce podržet lehátko u bazénu. Nepoměr ubytovaných versus lehátka je této lodi dost velký a vzhledem k celodenní přeplavbě mezi Maltou a Španělskem se dá logicky předpokládat doslova rvačku o volná místa kdekoliv.

A tak se po východu slunce a snídani přesouváme na lehátko, které držíme pro Barču a stůl, který bychom rádi ubránili pro sebe alespoň do oběda. Obojí se daří. Během dne je čas na další prozkoumání lodě a sepsání všech plusů a mínusů, které teď tady trochu rozvedeme. Přece jen je to nová loď, plná novinek a tak není snad na škodu zveřejnit svůj názor na toto plavidlo. Takže hurá na :

Kajuta

Na této lodi máme vnitřní kajutu na 10. patře v zadní části lodi. Oproti vnitřním kajutám na starších lodích, na kterých jsme měli možnost plout, působí tato celkem ponurým dojmem. Myslím, že za to mohou použité studené barvy interiéru a absence velkého čelního zrcadla, které kajutu opticky prosvětluje a zvětšuje. Možná je to jen náš názor, ale osvětlení je zde celkem slabé – stačí otevřít jedno z křídel skříně, kterým zastíníme světlo, které je nad stolkem a hned je ve skříni tma a na hledání věcí v šuplíku by pak člověk pomalu potřeboval čelovku. Postele a to především ty horní zaznamenaly změnu. Ta lepší je v tom, že na přikrytí je stejná deka jako na spodních postelích (na starších lodích byla jen vlněná deka). Špatná změna je (když opominu to, že oproti jiným lodím nám tady horní postele přes den nezastelou do stropu) umístění horních postelí. Na horní posteli se nedá opřít hlavou o stěnu. Mezi stěnou a postelí tu zeje možná 40 cm velká mezera a tak se občas ehmm tedy často stává, že nocležníkovi dole během noci přistane na hlavě v lepším případě polštář od nocležníka nahoře.

Pro televizní maniaky je tu oproti starším lodím velká plochá TV. Vzhledem k tomu, že loď nemá funkční webkamery, tak jsme ji využili jen ke kontrole účtů a rezervace do divadla. Údajně je možné koukat na řadu tv programů. Ovšem na to pozor, některé jsou placené a byli jsme na recepci svědky toho, že se na účtu jiných lidí objevila právě platba za využití placených kanálů.

 • Nad kajutou jsou světýlka – pokud někdo v kajutě je a je vložená kartička do šuplíčku pro funkci elektriky, tak se rozsvítí červená (pozn. – nabíjení ze zásuvky funguje, i když kartička na kajutě není – otestovali jsme to pro nabíjení mobilů), pokud je kajuta prázdná, svítí nade dveřmi zelená
 • Karta do pokoje není magnetická, ale čipová a stačí jí jen k zámku přiložit, stačilo např. mít jí u mobilu a nemuseli jsme kartu ani vyndavat a pokoj byl otevřený, to bylo oproti magnetickým kartám příjemná změna k lepšímu, protože např. vloni jsme strávili skoro hodinu čekáním před kajutou, když došlo k poruše otevíracího systému
 • Na pokoji je vedle ovladače klimatizace vypínač se dvěma tlačítky, tlačítko napravo znamená Make-up room, že nad kajutou se rozvítí prostřední světýlko a uklízeč tak ví, že může nastoupit na vykydání kajuty (vidle zobrazené na tlačítku k tomu jen vybízejí 🙂 ), tlačítko vlevo DND znamená Do not disturb > nerušit
 • V koupelně kajuty není ve sprše igelitový závěs, který se po spuštění sprchy spolehlivě přilepil na tělo, ale jsou tu fajn těsnící plastové dveře
 • 4-lůžková kajuta se sklopnými lůžky má lůžka řešená kapku neprakticky – vždycky jsme měli lůžka sklopená u hlavy až ke zdi, zde je ale dobrých 40 cm díra, takže nám od holek shora v průběhu spaní dolů padaly polštáře aj. 🙂 Naštěstí v posteli moc času netrávily, ale neumím si zde představit nějaké čtení v polosedě s opřením hlavy o zeď, protože tam je prostě díra
 • Kajuta je dost špatně osvětlená, možná to dělají i jinak rozmístěná zrcadla, než jindy, ale kajuta působí dost temně
 • Palubní noviny jsou předělané a bohužel bych řekl, že k horšímu. Vše je méně přehledné. Některé dny úplně chybí doporučené oblečení k večeři. Docela nám schází piktogramové zobrazení, tomu rozumí i ten, kdo neovládá cizí jazyk.
 • Na kajutě nejsou záchranné vesty a kdoví, co by bylo za zmatek v případě nějaké nehody…

Technické vychytávky

 • Fajn technické vychytávky, které ušetří čas se zdržováním se u info přepážek – po lodi je rozmístěno opravdu velké množství velkých dotykových obrazovek, kde vidíte krom aktuálního času (jinde snad hodiny ani nejsou) i momentální pozici, kde loď zrovna je, aktuální počasí, info o další zastávce, program divadla, atd. atd. atd., přes obrazovku jsme si např. bookovali místo v divadle
 • Z domova máme nainstalovanou appku MSC for me, kde jsme zadali booking nr a máme tak přístup do různých nastavení a funkcí, např. při prohlížení nabídek barů jsme si jeden vybrali, aplikace poznala, kde jsme a začala nás do vybraného prostoru navigovat. Funguje to ale nějak divně, u spousty odkazů to hází chybu a ve finále to třetí den po otevření aplikace napsalo, že “cruise is completed” 😀 no a hlavně – aplikace nefunguje offline, takže pro různé objednávky apod. musíte mít na palubě připojení k internetu

Recepce

 • Naprosto poddimenzovaná recepce – pro 6 tisíc lidí je recepce stejně velká, jako na kterékoliv menší lodi, navíc neběží nonstop, ale od 6:00h do 0:30h. Z menších lodí si např. vybavujeme samostatný account desk pro řešení plateb, tady je zkrátka jen recepce, kde se řeší všechno – stížnosti, přání, platby… krom výletů prostě všechno, takže kdo potřebuje něco vyřešit, musí si ze svého na lodi tak vzácného času, odkrojit minimálně hodinu.

Restaurace

Absolvovali jsme všechny servírované večeře, ale jaksi se u takto velké lodi mění servírované večeře na prostou závodní kuchyni. Žádná hořící aljaška, žádné mávání šátky, ignorace ze strany hostů ohledně dodržování času i doporučeného oblečení. Pokud bychom místo naší restaurace vyfasovali stůl v bufetové restauraci, byla by představa závodní kuchyně dokonalá. Chyběl italský večer, místo toho byl mediterranean večer, tropical, white a 60.-70. léta večer.

 • U servírované večeře nás překvapuje účast pouze jednoho číšníka, který má na starost obvyklé množství lidí, ale bohužel to moc nestíhá, zvlášť když je dost lidí, kterým čas a přesnost nic neříká a tak se mu lidi ke stolu schází, jak se komu zlíbí.
 • Totální absence gala večeří s hořícím dortem nebo máváním šátků a klasickým: “Volare, oh oh, cantare….”

 • Pro část servírovaných večeří se využívá i část bufetu, my máme štěstí a večeříme na 6. palubě v restauraci Olive D´Ore, ale na bufetu vždycky kousek části uzavírají, prostřou a hotovo – žádné závěsy, ubrusy apod. 😮

Bufet

Bufetová restaurace je na této lodi obrovská, ale zase vzhledem k počtu lidí na lodi, by klidně mohla být dvojnásobná. Sednout si kdykoliv kromě brzkého rána je prakticky nemožné.

 • jak na bufetu, tak i u servírovaných večeří jsou na stolech slánky a pepřenky
 • Bufet není oproti reklamě otevřený 20h > 6.30-10h snídaně, 12-16h obědy, 19-22h večeře, pak je ještě do 2h otevřená pizzerka u bazénu. Nestěžujeme si, protože hlady tu určitě netrpíme, ale nechápeme kde MSC bere těch avizovaných 20h 🙂
 • V bufetu nikdo neřeší, jestli tam lidi chodí v plavkách nebo ne

Bazén a akvapark

Na lodi je jeden hlavní dvojitý bazén, pak bazén se stahovací střechou a bazén na zádi. Obdobné jako na MSC Preziosa … jen počet lidí opět dvojnásobný.

Akvapark se tu skládá ze tří skluzavek a ano, to je na této lodi parádní. Sice fronty, ale nijak velké. Před vstupem do akvaparku je nutné vyplnit dotazník na 14. palubě, po jehož odevzdání budete okroužkování náramkem, bez kterého vás na tobogán nepustí .

U bazénu nejsou oranžové ručníky, ale béžové – jsou moc pěkné 🙂

 • Kdo se na lodi vyžívá v bazénovém koupání, tak tady si užije jen po ránu, protože bazény jsou snad menší, než na kterékoliv jiné menší lodi a počet lehátek také absolutně nedostačuje. Chodíme na východ slunce po 5-té hodině a už kolem půl šesté se před bazény slétají supi, kteří čekají, až začne obsluha roznášet matrace na luxusnější lehátka na vodě, kterých je cca dvacet. No a voda v bazénu – všimli jsme si, že denně se bazény nevypouštějí, vypouštění se porůznu střídá. No a při tom množství lidí vypadá voda v bazénu už kolem poledního jako silná polévka s olejovou pokličkou, navíc se nám povedlo ve vodě potkat i nějakou tu nudli a jinou nechutnost. Naštěstí nejsme bazénoví šílenci a bez bazénů to na lodi v pohodě zvládneme, ale kdo se těší na loď na bazén, tak tady si to v letním období bohužel neužije.
 • Bary jsou u bazénu taky silně nedostatečné kapacitou, menší fronty jsou u vnitřního bazénu

Bary a hospody

 • Kde se nám velmi líbí, je stylová britská hospoda se živou hudbou. Pokud někdo poplujete na této lodi, pak určitě zkuste navštívit Brass Anchor pub (British Pub) se širokou nabídkou točených i lahvových piv, umístěný je v patře u promenády vedle čínské restaurace.

Fitness

 • Máte na lodi rádi pozorování východu slunce z fitness na přídi? Tak na Meraviglii na to zapomeňte, zde je fitness uprostřed lodi s výhledem na velkou obrazovku u bazénu

Divadlo

 • Překvapilo nás jak je divadlo maličké. Do divadla vede pouze jeden vstup u kterého hned první den stojí dva zaměstnanci a kontrolují lidem kartičky, zda mají rezervaci na představení. Bohužel kontrola rezervací probíhá v pro nás záhadném režimu, protože zrovna na představení, která jsme si rezervovali, kontrola neprobíhá.
 • Program, to je obrovské zklamání – do divadla chodíme rádi, tak jsme si ho nechtěli nechat ujít ani tady. Přes obrazovku si tedy rezervujeme dvě představení. Na první na které jdeme je plno tak ze třetiny a u vchodu nikdo nehlídkuje. Na další rezervované představení nemáme šanci se dostat i přes rezervaci. Divadlo je narvané až ke vchodu a my tak sledujeme “show” pouze na obrazovce u zvukaře, u jehož pultíku jsme si vyboxovali místa.
 • Závěrečné loučení s vlajkami…no jak to slušně napsat…místo aby to bylo dojemné jako na menších lodích, je to tady opravdu fraška…. účinkující s vlajkami se prodírají skrze lidi v divadle, aby se dostali na jeviště a očekávaná děkovačka animátorů s navlečenými a s nasvíceními cedulemi se taky nekoná. Místo toho je poděkování promítáno na stěnu za účinkujícími…divadlo tu na nás působí jako scéna II. třídy k Cirque du Soleil, kteří mají akrobatické vystoupení podobné těm, na které jsme zvyklí z jiných lodí. (Na vystoupení světoznámého cirkusu jsme taky chtěli zajít, ale vzpomněli jsme si až v polovině plavby a všechny termíny už byli vyprodané – cena je 15€ za osobu s koktejlem nebo 35€ s večeří)

Loď

 • Nádherná promenáda skrz několik palub s jedinečným LED stropem, který mění témata, na tomto místě se konají i různé party, spousta videí je dohledatelná na Youtube, sami jsme také něco natočili, ale zveřejnění jsme si nakonec rozmysleli, protože pro nezasvěceného vypadá děsivě ta masa lidí a kraválu na jednom místě. Jako přímí účastníci to ale bereme úplně jinak. Má to svou atmosféru a je to (aspoň z našeho pohledu) lepší, než vzdušnější párty u bazénu
 • Na záchodech veřejných prostor je bezdotykové mytí rukou podle ikonek, které možná znáte ze západoevropských dálničních wc – vlevo namydlit, posunout doprava ke spuštění vody a nakonec pod třetí ikonku osušit
 • Oproti jiným lodím není loď tak brutálně překlimatizovaná
 • Na MSC už přišli na to, že tisknout denně kvanta fotek, když se jich 99% neprodá, není dobrý krok. Takže teď vás taky vyfotí, ale vaší cruise kartu naskenuje fotograf a druhý den si u fotostojánku přiložením karty k terminálu můžete vybrat fotky, které chcete vytisknout, můžete si fotky různě upravit (bez rámečku, s rámečkem, na výšku, na šířku) a rovnou na terminále vytisknout. Cena za fotografie se přičte k palubnímu účtu, nicméně ceny stále nejsou lidové a co si vybavujeme, tak sada 10ks byla za cca 150€, 1ks za asi 20€
 • Báli jsme se naloďování i vyloďování toho množství lidí, ale byli jsme příjemně překvapeni, jak to vždycky pěkně odsýpalo, samotný první vstup na loď v Janově nám trval cca 5min, byla to fakt bleskovka, i výstupy z lodě v destinacích byli bez čekání
 • chybějící webkamery na lodi jsme si všimli už před odplutím, když jsme měli v plánu loď šmírovat už z domova na webu seascanner, bohužel webkamera není ani na TV na lodi, celý uživatelský kanál na TV je upravený, sice se dostanete do svého účtu, vidíte aktuální útratu a případné rezervace v restauracích, divadle apod., ale webkamery prostě chybí, ačkoliv na lodi snad není veřejné místo, které není snímáno kamerou, tak obraz z kamer nikde nenajdete. Také pozor na vyúčtování, sice jsme 2 dny před koncem plavby obdrželi předfakturu, kde jsme viděli, kolik máme utraceno, ale totéž jsme si dokázali zjistit i na TV, očekávali jsme fakturu ještě poslední večer, ale nedorazila a kdybychom si sami aktivně stav účtu nezjišťovali, tak by možná vyloďování bylo zdržené vracením se na recepci, vystáním fronty a vyrovnáním účtu
 • mrzí nás absence záďového schodiště, projít na zádi se dá pouze od záďového bazénu doků k bufetu
 • přípitek s kapitánem, který se vždycky koná v nějaké uzavřené části (v lounge) byl v několika časových vlnách v prostoru promenády
 • díky absenci odpadkových košů, které jsou jen na kajutách a WC a díky menšímu množství personálu dost často narazíte na nepořádek.  Ano, lidi jsou prasata a mě by třeba nenapadlo u lehátka nechat ležet nějaké odpadky, ale stejná sorta lidí jezdí i na jiných lodích a nikde se nám nestalo, že ráno při východu slunce bychom naráželi na bordel z večerních akcí

Pozn.:
* novinkou je, že nám obličeje neskenovali ještě v hale u check-inu, tak jako dosud, ale až při vstupu na loď si nás vyblejskli pracovníci security

* pokud si z jiných lodí vybavujete automatické strojky s desinfekcí na ruce, tak zde jsou jen při vstupu na loď, u bufetu jsou tu místo toho koutky s umývadly

* je docela nezbytné si hlídat časy připlutí, my jsme např. počítali s tím, že v Neapoli máme být 13-19h a v 11h jsem při procházce lodí zjistili, že už pomalu kotvíme, naštěstí jsme zvládli rychle přeorganizovat program a v 11:25 jsme už seděli v TAXI směr Pompeje, díky tomu se nám povedlo předběhnout všechny organizované výlety, které měli start výletů ve 13:15 🙂

Závěr

Loď je překrásná a opravdu se nám líbí. Zejména ta část s promenádou. Vzhledem ke kapacitě a poddimenzovaným částím lodě jako jsou bazény, bary, restaurace a recepce, bychom tuto loď volili pouze mimo sezónu, v hlavní sezóně je to psychická sebevražda.
V pondělí ahooooj s dílem z Barcelony 🙂

Mohlo by se vám také líbit

1 komentář

Mužíková Růžena 21. 7. 2017 - 10:02

Článek jsem přímo hltala. Místy jsem se ale v textu vracela,protože jsem nějak nechápala,proč má nová lod tolik nedostatků oproti starším a menším lodím.
Toto by si měl přečíst každý,kdo plánuje dovolenou na lodi. Určitě by to mnohým cosi napovědělo.
Ráda jsem si vše přečetla. Popisování dne na lodi je velice přehledné.

Odpovědět

Napsat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich dat na tomto webu.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Zásady ochrany osobních údajů a cookies