Úvod 2017 - MSC Meraviglia MSC Meraviglia 2017 – Janov a cesta domů

MSC Meraviglia 2017 – Janov a cesta domů

od geomarbes
967 zhlédnutí

Díky zdržení se na recepci a balení kufrů se dostáváme do postele trochu později. Tak později, že už vlastně bylo brzy. Díky tomu ani netuším, jak jsem usnul. Jen vím, že najednou mám otevřené oči a Jitka vracející se od vchodových dveří hlásí, že je teprve půl páté a že můžu ještě spát. No a taky, že naše kufry jsou stále před kajutou. No hezký, ale teď nemá cenu to řešit, uvidíme ráno. Ráno, tzn. budíček přichází o hodinu a půl později. Jak náměsíční jdeme hned z postele na chodbu a hurá – kufry jsou pryč. Snažím se radost uklidnit tím, že nám je třeba někdo ukradl nebo schoval, ale můj pokus o vtip je přirovnáván k vtipům Angela z autobusu…Ježišimarjá, málem bych na to zapomněl. Vždyť dneska nás čeká dlouhá cesta právě s tímhle vtipálkem. No už se nemůžu dočkat. Z kajuty si bereme foťák a batoh (vlastně to co nám tam zbylo po sbalení kufrů) a jdeme se nasnídat.

Vylodění

Po snídani se odebíráme na předem dohodnuté místo u recepce a společně jdeme k východu. Procházíme kontrolou stejnou jako při každém opouštění lodi v přístavech. Jediná změna je, že si musíme vyzvednout kufry a dnes se už nevracet 🙂 Jedno se musí MSC nechat. Vyloďování mají zvládnuté téměř dokonale, to jsme si všimli už při minulých plavbách a nejinak tomu je i u MSC Meraviglia. Během chvilky a bez zbytečného zdržování jsme tedy „vyplivnuti“ do terminálu, kde stojí několik koordinátorů, kteří dohlížejí na to, aby lidé kteří už mají své kufry, zbytečně nepřekáželi a co nejrychleji opustili terminál. Nemůžeme jim to mít za zlé…při tom počtu lidí, co dnes opouští loď je logické, že je to jediná cesta k tomu, aby nedocházelo k frontám a zmatkům. Na parkovišti chvilku čekáme, až přijede náš autobus. Autobus je tady a my plni očekávání koukáme, kdo pro nás přijel. Tak ne, nebudeme mít v autobusu klid. Vystupuje Angel a za ním starší paní spoluřidička.
Nasedáme do autobusu a čekáme na opozdilce, kteří zřejmě zapomněli včera večer srovnat účet na recepci. Pokud máte totiž nějaký neuhrazený dluh, vaše identifikační palubní karta to na Vás při kontrole řekne a ochranka Vás prostě ven nepustí.

Janov – město cestovatelů

Konečně jsme všichni a tak autobus může vyrazit. Před cestou domů nás čeká ještě malá procházka Janovem. Autobus nás odváží a vysazuje na Piazza Caricamento. Tam začíná naše prohlídka města. První budova, která mi padne do oka je krásně zdobený palác svatého Jiří (Palazzo San Giorgio). Zajímavá je tato budova nejen současným vzhledem, ale především svou minulostí. Koncem 13. století tu byl vězněn slavný benátský cestovatel Marco Polo. Právě zde prý začal spoluvězni diktovat své zážitky z dalekých cest.

Pokračujeme uličkou Via S. Lorenzo ke katedrále svatého Vavřince (Cattedrale di San Lorenzo), postavené v románském stylu roku 1118 a přestavěné do gotické podoby ve 14. století. Uvnitř katedrály je kaple Capella di San Giovanni Battista, kde jsou uloženy relikvie svatého Jana Křtitele, které do Janova přivezli roku 1098 janovští námořníci. Před katedrálou na náměstíčku Piazza San Lorenzo jdou holky spolu odlovit kešku a já se musím přiznat, že víc než celá stavba mě fascinuje socha lva, strážící vstup do katedrály. Má smutný výraz a víc než strach budí soucit.

Pokračujeme ulicí a po levé straně míjíme bývalý dóžecí palác Palazzo Ducale ze 13. století, nyní jako významné muzeum. Odtud skrze historickou bránu Porta Soprana, která sloužila jako městská vstupní brána až k ruinám kláštera, vedle nichž stojí dům nejslavnějšího rodáka, cestovatele a objevitele Nového světa, dům Kryštofa Kolumba. Údajně v něm měl vyrůstat a žít od svých 4 let až do 19 let.

Od rodného domu janovské persony číslo jedna jdeme dál po Via Dante až na Piazza De Ferrari s nádhernou fontánou uprostřed. Zde konečně poznáváme slovenskou rodinku, se kterou jsme se na popud dalšího lodního kamaráda Petera, marně snažili na lodi potkat. Podařilo se až na hlavním janovském náměstí. Zbytek prohlídky města už jdeme spolu a porovnáváme své pocity z lodě i všech destinací.

Od fontány pokračujeme přes náměstí Piazza delle Fontane Marose k ulici Via Garibaldi. Ulice Via Garibaldi je vzorně upravenou výkladní skříní Janova. Lemují ji nádhern, bohatě zdobené paláce ze 16. a 17. století. Stačí ale z této ulice zabočit do uliček směřujících k přístavu a rázem se ocitneme ve světě prostituce a bez ohledu na denní dobu to v člověku chtě nechtě navodí stísněné pocity. Z Via Garibaldi se už po Via delle Fontane vracíme směrem k přístavišti a k akváriu, kde dostáváme malý rozchod.  Ten využíváme k návštěvě toalet a menšího nezdravého „gáblíku“ v blízkém McDonaldu. Prima pokec se slovenskou rodinkou krátí čas a my už musíme zamířit na stanoviště autobusu.

Jedeme domů

Kupodivu nikdo z účastníků zájezdu nechybí a tak můžeme vyrazit domů. Bereme to ještě se zastávkou u janovského vlakového nádraží Genova Piazza Principe, kde vystupují naši nový kamarádi ze Slovenska (pokračují vlakem do Milána a odtud letadlem do Vídně. Je to škoda, že jsme se nepotkali už na lodi, ale snad se s nimi ještě někde někdy na lodi potkáme.

Zatímco oni míří k vlaku, náš autobus pomalu opouští město, které dalo světu mimo Kryštofa Kolumba například i tu nejlepší focaccacciu nebo slovo džíny. Dle legendy prý janovští námořníci nosívali kalhoty z levné, ale pevné modré látky. A protože francouzské označení Janova je Genes, tak stačilo málo a Američané podobně jako úspěšně zkomolili Sinter Klass na Santa Claus, tak i Genes bylo prý zkomoleno na jeans.

Díky, díky

Brzy po opuštění Janova zaslechneme ze sedadel před námi jakési námitky vůči autobusu a dovolené. No nevím jak ostatní, ale podle mně loď krásná je a co se nedostatků týká, je jich celkem dost, ale – nic není dokonalé. Průvodce pan Štěpánek je prima ochotný chlap a pokud někdo měl proti němu výhrady – nikdo není dokonalý. Celkově ale dovolená dokonalá byla, takže díky lodní společnosti MSC, díky průvodci panu Štěpánkovi za perfektní komentáře i ochotu, díky cestovní kanceláři PT TOURS za zprostředkování plavby včetně dopravy a díky všem, kdo jste vydrželi ty moje bláboly v cestopise až do konce a taky díky mé rodině, která to se mnou vydrží snad i příště.

Takže ahooooj (nejen) na další lodi…

Mohlo by se vám také líbit

4 komentářů

Mužíková Růžena 26. 7. 2017 - 11:44

Tááák…a je konec. Tvářím se smutně jako ten lev,protože mi to příjemné vyprávění bude chybět.
Načerpali jste spoustu zážitků,dojmů a poznání.
Přečíst si toto před cestou na lodi by každému moc pomohlo. Rozhodně by to nebyl skok do tmy.
Vše je krásně popsané,dobře se to čte. Hodně jsem se toho z deníku dozvěděla.

Děkuji za krásné vyprávění. Mužíková

Odpovědět
Jitka a Martin 26. 7. 2017 - 13:07

Je to jen konec jedné plavby a snad ne poslední. Už pomalu pokukujeme po další 🙂 A i z té určitě budeme psát deník.
Děkujeme za komentář a jsme rádi, že se cestopis líbil.
Jitka a Martin

Odpovědět
Ladislav Formánek 26. 7. 2017 - 12:51

Děkujeme hezký a podrobný popis Vaší cesty. Určitě bude hodně užitečný všem, kteří se na plavbu chystají. Jsme rovněž zapálení mořeplavci, takže jsme mohli srovnávat. Na MSC lodích jsme byli 14x, takže i když máme černé karty, poslední 2 roky jsme zkusili plavbu na Costě, jelikož je cenově daleko výhodnější. Zvyk je ale železná košile, k MSC máme bližší vztah. Jinak jsou lodní společnosti docela srovnatelné. Na Costě i letos zůstaly zachovány příjemné zvyky jako italský večer, mávání ubrousků…, na které se také vždy těšíme. Jídlo je o trochu slabší než na lodích MSC, hlavně snídaně – jsou převážně laděné do sladkého. Na MSC je pizza celý den (což oceňují hlavně naše holky), na Costě je placená. Vybíráme si většinou lodě střední velikosti, nejraději máme Magnificu. Nejlepší 10denní plavbu jsme absolvovali v r. 2013 na Lirice – Janov až Izrael, kde jsme kotvili 2 dny, takže jsme si mohli prohlédnout Haifu, Tel Aviv, Jeruzalém, Betlém. Po cestě byly i zajímavé zastávky – Zakynthos, Rhodos, Kypr….Dnes už takové zajímavé trasy nejsou, pořád se opakují stejné destinace. Všude už jsme byli xkrát. Pořád vzpomínáme na časy, kdy jsme jezdívali do balkónové kajuty za 17 tis., do kajuty s oknem za 9 tis. v hlavní sezóně. Letos začátkem července jsme měli balkón na Costě Luminose za 20 tis., což taky šlo. Výlety od lodní společnosti ani jejich shuttle busy si nekupujeme, stejně jako vy. Vždy podnikáme výpravy po svých. Dovolená na lodi je pro nás už určitým druhem závislosti a máme zkušenost, že kdo to jednou zkusí, pak už jezdí pořád. Nelíbí se nám trend neustálého zvětšování lodí a zvyšování kapacity pasažérů, menší lodě jsou fakt lepší.
Ještě jednou díky za poutavý popis Vaší cesty a ať Vám nadšení pro lodě vydrží. Třeba se někdy na nějaké plavbě potkáme.

Odpovědět
Jitka a Martin 26. 7. 2017 - 13:39

A my děkujeme za pěkný komentář a srovnání Costa s MSC. Na Costu jsme už několikrát také koukali, ale zatím zůstáváme věrni MSC. Máme za sebou prozatím jen 6 plaveb a karta se nám nově blýská zlatem (černá je momentálně nedostižně daleko). Co nás u MSC Meraviglia dost zarazilo, je ta absence mávání šátků a italského večera, ale říkal jsem si, že je to třeba tím, jak velká tato loď je. Po návratu jsme se ale dozvěděli od jiných, že ono mávání šátků apod. už letos nebylo ani na MSC Musica (to je jeden našich z favoritů přístího léta). Tak kdoví, jestli nejde o nějakou plošnou změnu na všech lodích MSC.
Ceny a velké lodě – je to bohužel trend lodních společností narvat na loď co nejvíc lidí. No a ceny rostou stejně raketově jako obliba plaveb. Jednoduše čím větší poptávka, tím vyšší cena.
A ano, destinace se teď strašně moc opakují. Naštěstí jsme stihli destinace jako St. Tropez (2013) nebo Izmir a Istanbul (2014), které teď v nabídkách vůbec nejsou. U velikostí lodí se shodneme…zlatá střední velikost. U nás zatím vede také MSC Magnifica.
Těšíme se, že se třeba někdy na nějaké lodi sejdeme u sklenky dobrého italského vína … nebo u baru u sklenice BBC 🙂
Jitka a Martin

Odpovědět

Napsat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich dat na tomto webu.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Zásady ochrany osobních údajů a cookies