Úvod Tipy a radyPouť do Santiaga Credencial a Compostela

Credencial a Compostela

od geomarbes
1,8K zhlédnutí

Credencial del peregrino je speciální pas pro poutníky putující do Santiaga de Compostela ke hrobu apoštola svatého Jakuba staršího. Používání tohoto pasu se datuje už od středověku, kdy pas plnil roli pověřovací listiny. Ta sloužila jako list, zabezpečující poutníkům ochranu.

Do poutnického pasu se během cesty (pouti) sbírají razítka z různých míst (přenocování, kavárny apod.). Na jejich základě toho pak poutník získává výhody v podobě levnějšího ubytování. V restauracích získává možnost poutnického menu za výbornou cenu. Nakonec v cíli je mu po ověření nasbíraných razítek z cesty, vystaveno osvědčení o vykonané pouti.  

Existuje český poutnický pas, vydávaný sdružením Ultreia a na různých trasách lze koupit další verze – německou nebo francouzskou obdobu pasu. Většinou jsou při vydávání osvědčení Compostely uznávány všechny. Přesto je ale jen jeden poutnický pas oficiální a to je právě tento (k zakoupení v našem obchodě):

Samozřejmě, že pro vydání se na cestu není povinné credencial mít. Tedy v případě, že nehodláte využívat levného turistického ubytování na trase a dalších výhod s tím spojených. Bez credencialu vám zároveň nebude vydáno osvědčení o absolvování pouti, tzv. Compostela.
Credential je možné používat a využívat jeho výhod na jakékoliv trase vedoucí do Santiaga, ale i opačnou stranou.

Compostela

Mnoho poutníků sbírá razítka do credencialu nejen jako pro budoucí krásnou vzpomínku, ale také jako prostředek k získání Compostely. Compostela je osvědčení vydaného církevním úřadem a udělené poutníkům po dokončení jejich cesty.

Podmínky k získání Compostely:

Nezapomeňte, že kompostelu získáte pouze předáním vašeho Pilgrim Credential , což ukazuje, že jste urazili minimální vzdálenost a prošli povinnými body.

  • ujít nejméně posledních 100 kilometrů pěšky či na koni nebo 200 km na kole
  • pokud startujete v Galicii, je dle vyjádření poutnické kanceláře potřeba získávat alespoň 2 razítka denně, pokud startujete mimo Galicii, tak stačí jedno razítko denně (většinou z ubytování)

Pro Compostelu je nutné zajít do poutnické kanceláře na Rúa das Carretas nº33 v Santiagu de Compostela, která se nachází asi 200 metrů od katedrály.

Venku to vypadalo nadějně, ale uvnitř fronta jako prase…
Fronta pokračovala za rohem a pak ještě za dalším rohem….

Bohužel vzhledem k velkému počtu poutníků je zapotřebí vystát velkou frontu na vystavení Compostely. V květnu 2019 jsme měli “štěstí” a ve frontě strávili jen něco kolem 2 hodin.

Compostela ve španělštině vydaná na základě splnění podmínek a po zaplacení poplatku 3 €

Napsat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich dat na tomto webu.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Zásady ochrany osobních údajů a cookies