Úvod 2017 - MSC Meraviglia MSC Meraviglia 2017 – Neapol a Pompeje

MSC Meraviglia 2017 – Neapol a Pompeje

od geomarbes
701 zhlédnutí

Myslím, že každý zná ten pocit, kdy se mu chce spát, ale musí vstávat a tak nakonec vstane a to právě proto, protože musí. Horší ale je, když se člověku chce spát, vstávat nemusí, ale přitom ví, že když nevstane, tak toho bude později litovat. Slyším jako by mi do jednoho ucha někdo říkal “spi dál, je teprve 5:15” a další do druhého ucha “vstávej, za chvilku je východ slunce, spát můžeš doma”. Ranní liduprázdná loď a východ slunce je ale prostě tak neodolatelné lákadlo, že se jdeme s Jitkou (která je možná ten druhý hlas) projít na horní palubu. Východ slunce je nádherný okamžik a parádní zážitek a vůbec nevadí, že je dnes nad pevninou. Pár běžců a několik starších Japonců (ti chodí na každé lodi na každý východ slunce) jen dokresluje tu magickou krásu ranního probouzení slunce.

Mlčky pozorujeme, jak se slunce rychle probíjí nahoru nad obzor. Protože do snídaně je ještě trocha času, jdeme si projít lodní útroby. Všude je zatím hrobové ticho a prázdno. Pohledem na hodiny na promenádě zjišťujeme, že je půl sedmé a tak se přesouváme na 15. palubu na záď lodi a dáváme si pořádnou, vydatnou snídani. Přitom sledujeme bílou dálnici na mořské hladině od lodních šroubů. Holky se naší relaxace neúčastní. U nich vyhrál hlas číslo jedna. Ale necháváme je, protože do třetího největšího města Itálie Neapole máme připlout až kolem 13. hodiny. Překvapením pro nás tak je zakotvení lodi o zhruba hodinu a půl dřív.

Pompeje

Dnešní výlet plánujeme do ruin města Pompeje, které bylo společně s městy Herculaneum, Oplontis a Stabie pohřbeno při sopečné explozi Vesuvu v roce 79 našeho letopočtu. Na této zastávce by se dalo dělat plno výletů (výstup na Vesuv, výlet na ostrov Capri, na Ischii nebo procházka po Neapoli). Na výstup na Vesuv se moc necítíme, protože už kolem poledne teplota atakuje 35°C… loď konečně kotví u mola a my vystupujeme na pevninu. Vzhledem ke vzdálenosti nádraží, odkud vyjíždí autobusy a vlaky směr Pompeje a také k teplotě bereme zavděk nabídku jednoho taxikáře a jedeme s ním do Pompejí s tím, že na nás v Pompejích dvě hodiny počká a poté odveze zpět. Z původní stovky se dostáváme licitováním na šedesát euro, což rozpočteno na osobu a s přihlédnutím na cenu výletu od lodní společnosti se nám zdá přijatelné. Usedáme tedy na sedadla taxi a ujíždíme od přístavu směr Pompeje. Po levé straně se tu tyčí němý pachatel – prozatím spící Vesuv.

Provoz je celkem hustý, ale ani to nebrání našemu řidiči jet místy 140km/h. Díky tomu se dostáváme do Pompejí celkem brzy. Od parkoviště je to jen přes ulici, následuje malá tržnice, kde se dají koupit různé cetky a suvenýry týkající se Pompejí. I když jsme tu zcela jistě o dost dříve než všechny skupiny z lodě, čeká nás vystát si asi 20-ti minutovou frontu.

Příjemným překvapením je cena (dospělí 13 €, děti do 18-ti let zdarma a 18-25 let 7,50 €). Za chvilku už máme lístky a vyrážíme do města mrtvých. Jako velká chyba se ukazuje, že jsme si nevzali mapu, která je zdarma u informací. Tak tedy příště. Co zaujme snad každého jako první, jsou kamenné silnice v hlavních ulicích, ve kterých jsou napříč velké ploché balvany. Ty prý ve městě sloužily jako přechod pro chodce. Vzhledem k tomu, že tehdy nebyla úplně vyřešena kanalizace, byly tyto balvany také jako jediná možnost, jak se suchou a čistou nohou dostat z jedné strany ulice na druhou. Obrubníky zde místy mají díry, kterými se protahovala oprať a takto prý sloužily k zaparkování kočáru či povozu.

V Pompejích žilo odhadem 10-16 tisíc obyvatel a erotika či sex tu jistě nebylo žádné tabu. Důkazem je odkrytí 35 vykřičených domů a nesčetné množství fresek s erotickou tématikou. Téměř každý roh ulice zdobil falus, který byl pro starověké Římany symbolem štěstí (viz foto výše).  

Pompeje jsou mnohem větší, než si člověk dokáže představit. Velké množství uliček a ulic zde tvoří dokonalý labyrint. Je štěstí, že i tady jsou usměvavý a laskavý lidé a ochotně nad navigují k místu, kde je možné spatřit sádrové odlitky několika nešťastníků, kteří tu před téměř dvěma tisíci lety zemřeli. Hledáním tohoto místa postupně nacházíme muzejní expozici různých předmětů nalezených při vykopávkách, od šperků a penězi denní potřeby po sochy a zbraně. Samotné zbytky domů nás překvapují krásnými malbami a člověku až nahání hrůzu představa, co se tu vše během několika hodin odehrálo. Pokud sem míříte na výlet, pak doporučujeme předem shlédnout dokument BBC (pozor neplést si název TV stanice s mým oblíbeným koktejlem na lodi) o zkáze Pompejí. Procházkou ruinami města si pak dokážete lépe představit život v Pompejích těsně před výbuchem sopky i katastrofu samotnou.  

Dvě hodiny utečou jako voda a my se musíme pomalu vracet k našemu taxi. Horko je k zalknutí, takže se už těšíme na nějaké osvěžení na lodi. Cesta do přístavu probíhá dobře, po cestě se ještě znovu díváme na Vesuv po pravé straně a říkáme si, co strašného by následovalo v případě opětovného probuzení sopky. Vždyť na úpatí vulkánu stojí velkoměsto. Prý existuje evakuační plán pro 700.000 lidí v případě nového ničivého probuzení sopky. Co je to platné, když v bezprostřední blízkosti žije až pětkrát tolik obyvatel.

V přístavu se loučíme s holkami, které míří na loď. To my s Jitkou míříme ještě do Neapole, kde chceme koupit magnetku a trošku se projít. Naproti přístavu stojí neapolský hrad Castel Nuovo, vybudovaný od 13. do 15. století jako sídlo Neapolských králů. Nepřehlédnutelný je vysoký mramorový oblouk mezi dvěma věžemi. Na Piazza Municipio si kupujeme magnetku na památku a pomalu se vracíme zpět na loď s tím, že Neapol určitě rádi uvidíme na některé z dalších plaveb. Takže pro nás platí: “Vidět Neapol a zase se vrátit”. Dokážu si zde představit nějaký eurovíkend a podívat se na další místa jako Vesuv nebo ostrov Capri a asi znova i Pompeje – tentokrát určitě déle než jen dvě hodiny.


 Pompeje – informace


Otevírací doba

duben – říjen 9:00 – 19:30 (poslední vstup 18:00)
listopad – březen 9:00 – 17:00 (poslední vstup 15:30)
1.1., 1.5., 25.12. zavřeno

Cena

Dospělí 13 €
18-26 let 7,50 €
0-18 let zdarma

Doprava z Neapole

  • Vlak – z hlavního nádraží Stazione Centrale jezdí vlak směr Sorrento. Zastávka, kde se vystupuje je Pompei – Scavi. Jízdné má být kolem 4 € za zpáteční vlak. Bohužel ale je nádraží od přístavu vzdálené přibližně 45 minut pěšky. Tento čas může pak v Pompejích chybět.
  • Autobus stojí přibližně 3 € a jede z Piazza Garibaldi (kousek od Stazione Centrale). Linka je Neapol > Sorrento a zastávka Pompei Scavi
  • Taxi stojí v přístavu a musíte smlouvat. Klasická cena dle ceníku je 90 €, ale jistě umluvíte cenu lepší.
  • Turistický bus – hned u přístavu je možnost zakoupit si lístek Pompejí za cenu 18 € za osobu.

Mohlo by se vám také líbit

Napsat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich dat na tomto webu.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací

Zásady ochrany osobních údajů a cookies